Obec Ostrovec
Ostrovec

Ostrovec – historie

Pokusíme se přiblížit Vám alespoň některé zajímavé události, ke kterým došlo ve vývoji naší obce, či spíše dvojobce, v průběhu staletí. Možná, že budete překvapeni, že vlastnosti, jako pracovitost, lenost, vzdorovitost, podlézavost, hrdost, malichernost, závist a mnoho dalších, provázely už naše předky. Ale pěkně od začátku:

Ves Horní Ostrovec je osada „mladá“, přihlédne-li se ke skutečnosti, že většina vesnických osad v kraji je původu staroslovanského. První chalupy zde byly vystavěny až na sklonku třicetileté války. Název Horní Ostrovec se začal užívat až mnohem později, v polovině 18. století. Dolní Ostrovec je o několik století starší. Podle nejstarších nalezených záznamů z roku 1642 byl prvním historicky dokázaným obyvatelem Horního Ostrovce hajný Jan Jiruš. V té době se zde na pasekách a vyklučených místech začali usazovat poddaní z Písecka. Novému osídlování nepřáli tehdejší majitelé čimelického panství Plotové z Konařin, kteří si činili právo na celou severní oblast píseckých lesů. To vedlo k řadě stížností, sporů a konfliktů.

Kolem roku 1670 už muselo být v Horním Ostrovci vystavěno větší množství chalup, z nichž jsou známa i některá jména „osedlých“ – Jiruš, Krajíc, Šindelář a Bečvář. Písecká vrchnost však v nich spatřovala stále jen samotáře a nikoli organizovanou obec a trvalo téměř sto let, než se jí skutečně stala.

Historie obce-místní části

Obec Ostrovec tvoří místní části, Horní Ostrovec, Dolní Ostrovec a osada Dědovice, která byla připojena až v roce 1964.

První písemná zmínka o vsi Ostrovec pochází z roku 1323, kdy Ostrovec příslušel ke hradu Zvíkovu jako služebné manství. Mezi drobné feudály s manskou povinností ke Zvíkovu patřil patrně i Petr Točník z Ostrovce, připomínaný stejně jako Pecha z Cerhonic (vázaný službou ke Zvíkovu), ve svědeckých listinách z roku 1456, ve kterých se projednává pozůstalost po ostroveckém manovi Matěji Švahlovi, po jehož smrti koupil ostrovecké manství Ctibor z Oselce. O tomto Ctiborovi z Oselce  svědčila roku 1456 Švahlova dcera Kateřina Přemylka a jiní Šveldové před dvorským soudem v Praze.

„Když sú potom Táboři s Žižků přes ves jeli, utekl Ctibor před nimi na Zvíkov a tam umřel“.

Jako služebník králem Zikmundem ovládaného Zvíkova a zvláštními manskými svobodami a výsadami obecnému lidu nadřazený man Ctibor zřejmě husitskému hnutí nakloněn nebyl a proto z Ostrovce utíkal na Zvíkov.

Ve stejné situaci se ocitli i ostatní manové zvíkovští. Jak se zachovali a ke které straně se přidali? Zachovali věrnost svému pánu, králi a Zvíkovu nebo šli s lidem? Těžko odpovědět.

V 16. Století patřil již Ostrovec k Cerhonickému panství.

Ves Horní Ostrovec je osada malá. První chalupy byly vystavěny až v polovině 17. Století kolem roku 1650. Název Horní Ostrovec se začal používat až mnohem později, v polovině 18. Století. Do té doby byli nepočetní osedlí označováni jen jako obyvatelé „chalup Píseckých nad Ostrovcem“.

Odlišná vrchnostenská příslušnost všech tří osad v době feudální trvala až do roku 1848.

Letošní rok byl rokem 690. Výročí první písemné zmínky o obci. Bohužel v naší obci toto výročí proběhlo bez povšimnutí (na rozdíl např. od obce Vráž).

Historie dnes bohužel málokoho zajímá. Je ale dobré občas připomenout, že jsme součástí celku, který už zde existuje mnoho staletí.

Vysvětlivky

Man jízdný měl vždy mít pohotově koně, přední a zadní kus brnění, šorc, rukávy, vobojček, pelkhaub (helmici), kuši a kvér nebo ručnici.

Man pěší musel mít ve své zbroji přední a zadní kus brnění, vobojček, pelkhaub, kuši, šavli a ručnici.

Manové nebyli šlechtici, ale nebyli také obyčejnými poddanými sedláky. Smysl a poslání instituce manské spočíval v tom, že manové byli stále jakousi vojenskou, pohotově upotřebitelnou zálohou v dobách, kdy ještě nebylo vydržováno stále vojsko ani větší hradní posádky.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Dění v obci:

foto-pata znak-nazev